Už dávno neplatí, že dřevostavby mohou být jen malé roubenky na kraji lesa, zahradní domky nebo útulné horské chatičky. V současné době se můžeme setkat hned s několika druhy dřevostaveb, které na první pohled ani nerozeznáme od klasických zděných objektů. Jako dřevostavby na klíč se staví i celé rodinné domy.

Dřevostavby z lehkého skeletu

Jako dřevostavby z lehkého skeletu se označují stavby, jejichž konstrukce je tvořená tyčovými obdélníkovými prvky. Vznikají přímo na staveništi, kde se na připravenou základovou desku vystaví dřevěný rám, vyplní se izolací a z vnější strany se pak dokončí fasádou. Dřevěná nosná konstrukce není po dokončení stavby vůbec viditelná. Výhodou je možnost snadno změnit dispozice oken a dveří ještě v průběhu konstrukce.

Dřevostavby z těžkého skeletu

U těžkého dřevěného skeletu je stavba vyrobená z masivních dřevěných trámů o větším průměru, než jak je tomu u lehkého skeletu. Prostor mezi nimi se vyplňuje zdivem, deskami nebo dokonce sklem. Trámy většinou zůstávají přiznané i po dokončení stavby. Z vnější strany se většinou montuje obvodový plášť, který má izolační funkci.

Dřevostavby z masivních panelů

Dřevostavby z masivních panelů jsou složené z plošných dřevěných elementů, které se opracovávají na CNC strojích do přesných rozměrů. Zatímco z vnější strany se přidávají další izolační prvky, vnitřní stěny mohou zůstat bez úprav. Velkou výhodou je rychlost takovéto stavby a velká statická i dynamická odolnost.

Dřevostavby ze sendvičových panelů

Posledním často využívaným druhem dřevostavby jsou tzv. sendvičové panely, kde jsou nosné systémové panely tvořené dvěma deskami na bázi dřeva a vnitřní vrstvou tepelné izolace. Sendvičové panely vznikají ve výrobních halách za přísně kontrolovaných podmínek. Po dodání se ihned montují, takže celý dům může vyrůst už za pár dnů. Z vnitřní strany se panely obvykle obkládají, z vnější se přidávají další vrstvy obvodového pláště. Výhodou je rychlost výstavby.